Forum budowlane, projekty domów - Projektoskop.pl: domy energooszczędne - Forum budowlane, projekty domów - Projektoskop.pl

Skocz do zawartości

• (8 strony)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ostatnia »

domy energooszczędne

#1 Gość_Mateusz

• Grupa Guests

Napisano 29 lipiec 2010 - 12:14

Słyszałem o takim cudzie co się nazywa "dom energooszczędny". Ponieważ obecnie każda złotówka się liczy zastanawiam się nad wybudowaniem czegoś takiego - pytanie, czy to jest dobry pomysł z dwóch powodów: słyszałem od jednego architekta, że domy energooszczędne to bzdura bo oszczędzają jakieś 15% energii max oraz, że są... po prostu brzydkie i ciężko je przeprojektować by wyglądały tak, jak chcemy. Jak jest naprawdę?

#2 Użytkownik nie jest zalogowany   Kelebrian Ikona

• Member
  • PipPip
  • Grupa Members
  • Postów 13
  • Rejestracja 29-lipiec 10

Napisano 29 lipiec 2010 - 12:33

Cóż, każdy interpretuje jak chce. Jedni uważają, że to wymysł, że niewiele można zaoszczędzić, ale mój znajomy taki dom wybudował i jest zadowolony. Właśnie są z rodzinką po pierwszej zimie (a była mroźna i długa), dom energooszczędny z poświadczeniem zapotrzebowania na ciepło, grube ocieplenie styropianem, rekuperacja, solary, okna do domów energooszczędnych - i wyszło, że za ogrzewanie za sezon zapłacili w sumie około 1600 zł. Dodam, że nie mają pieca, tylko jak było najzimniej, to wlączali ogrzewanie elektryczne. Dodatkowo palili jeszcze w "kozie", ale to głownie ze względów estetycznych. A teraz jeszcze chwalą się, że wodę ciepłą mają teraz za darmo!
Jak się porządnie podejdzie do tematu, to naprawdę wychodzi na to, że opłaca się takie domy budować. W końcu - dlaczego Niemcy i Skandynawowie mogą mieszkać w ładnych domach i płacić mniej. Tylko w Polsce ludzie uważają, że jak nie napalą 5 ton ekogroszku zimą to dom nie może być ciepły, eehh...

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   mmiernikowski Ikona

• Newbie
  • Pip
  • Grupa Members
  • Postów 1

Napisano 29 lipiec 2010 - 12:41

Wyświetl postUżytkownik Kelebrian dnia 29 lipiec 2010 - 12:33 napisał

Cóż, każdy interpretuje jak chce. Jedni uważają, że to wymysł, że niewiele można zaoszczędzić, ale mój znajomy taki dom wybudował i jest zadowolony. Właśnie są z rodzinką po pierwszej zimie (a była mroźna i długa), dom energooszczędny z poświadczeniem zapotrzebowania na ciepło, grube ocieplenie styropianem, rekuperacja, solary, okna do domów energooszczędnych - i wyszło, że za ogrzewanie za sezon zapłacili w sumie około 1600 zł. Dodam, że nie mają pieca, tylko jak było najzimniej, to wlączali ogrzewanie elektryczne. Dodatkowo palili jeszcze w "kozie", ale to głownie ze względów estetycznych. A teraz jeszcze chwalą się, że wodę ciepłą mają teraz za darmo!
Jak się porządnie podejdzie do tematu, to naprawdę wychodzi na to, że opłaca się takie domy budować. W końcu - dlaczego Niemcy i Skandynawowie mogą mieszkać w ładnych domach i płacić mniej. Tylko w Polsce ludzie uważają, że jak nie napalą 5 ton ekogroszku zimą to dom nie może być ciepły, eehh...

Dobrze, tylko teraz tak: czy każdy dom może być energooszczędny, czy wystarczy go jakoś odpowiednio przerobić, czy to musi być jakiś specjalnie zrobiony projekt? N. chcę mieć taki dom: http://projekty.lipinscy.pl/Predazzo/ albo taki: rchon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-amarylisach-p/m4bfa6f6387579,1 - nie będzie problemu z przerobieniem?

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   Kelebrian Ikona

• Member
  • PipPip
  • Grupa Members
  • Postów 13

Napisano 29 lipiec 2010 - 12:52

Wyświetl postUżytkownik mmiernikowski dnia 29 lipiec 2010 - 12:41 napisał

Dobrze, tylko teraz tak: czy każdy dom może być energooszczędny, czy wystarczy go jakoś odpowiednio przerobić, czy to musi być jakiś specjalnie zrobiony projekt? N. chcę mieć taki dom: http://projekty.lipinscy.pl/Predazzo/ albo taki: rchon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-w-amarylisach-p/m4bfa6f6387579,1 - nie będzie problemu z przerobieniem?

Nie, nie każdy da się przerobić, ale można go zawsze trochę ulepszyć. Wiele się teraz mówi o sposobach "polepszania". Mooożna to zrobić w zasadzie na własną rękę, dać wiecej izolacji, lepsze okna, zamontować rekuperację i może już domek wskoczy o jedną klasę wyżej. W zasadzie jest to możliwe i warto spróbować, gdy znaleziony wymarzony domek nie jest energooszczędny. Pamiętaj, że nie wszystkie domy nazywane energooszczędnymi takie są. Uważam, że są dopiero wtedy, gdy projektant potwierdzi na piśmie, jakie dom ma zapotrzebowanie na energię, a nie tylko przyklei znaczek.
Jeśli chodzi natomiast o ten proejkt Predazzo, to trochę będzie z tym zabawy, żeby mu obniżyć zapotrzebowanie - lepiej namówić projektantów, żeby zrobili go jako energooszczędny. Jednak, jak wszystko jest na papierze udokumentowane i pokazane, tak żeby wykonawcy wiedzieli jak robić, a nie użerać się z nimi i na budowie wskazywać, ile mają dać ocieplenia w którym miejscu. Poza tym, jak sam wprowadzasz zmiany, to nie wiesz do końca, co z tego wyjdzie. :P

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   Emma Ikona

• Newbie
  • Pip
  • Grupa Members
  • Postów 1

Napisano 29 lipiec 2010 - 12:55

Pozwolę się wtrącić Na czym właściwie polega ta rekuperacja i czy naprawdę coś daje?
Szukam właśnie info na temat energooszczędnych domów, myślę o czymć własnym.
"Czasy są ciężkie dla marzycieli."

#6 Użytkownik nie jest zalogowany   Kelebrian Ikona

• Member
  • PipPip
  • Grupa Members
  • Postów 13

Napisano 29 lipiec 2010 - 14:05

Wyświetl postUżytkownik Emma dnia 29 lipiec 2010 - 12:55 napisał

Pozwolę się wtrącić Na czym właściwie polega ta rekuperacja i czy naprawdę coś daje?
Szukam właśnie info na temat energooszczędnych domów, myślę o czymć własnym.

Emma!Rekuperacja naprawdę wiele daje! Bez niej nie można mówić o energooszczędności. Po pierwsze - znacznie lepsza od wentylacji grawitacyjnej, sprawniejsza, w każdym pokoju masz wlot świeżego ogrzanego powietrza. Po drugie - ciepło, które ucieka normalnie przez kominy wentylacji grawitacyjnej, w rekuperacji jest odzyskiwane. Polega to w skrócie na tym, że przewody, którym wylatuje ciepłe powietrze sąsiaduje z przewodami, którymi wpada świeże powietrze do domu. Dzięki temu, że przewody się stykają, ciepło przekazywane jest poprzez styk. W rzeczywistosci to trochę wygląda bardziej skomplikowanie - przewodów jest kilkanaście, o różnych przekrojach (np: trójkątnych). Ale dzięki temu można naprawdę sporo zaoszczędzić. I powietrze w domu, nie dość że jest ciepłe, to jest zawsze świeże. Nie bez znaczenia jest to, że jest też oczyszczone z wszelkich pyłków itp, co jest idealne dla alergików i małych dzieci :).
Inną sprawą jest to, że w domu nie ma zawilgoceń, np: w łazience podczas kąpieli, czy kuchni. Kosztuje ta zabawa około kilkanaście tysięcy (ze wszystkim), ale za to nie trzeba stawiać kominów wentylacyjnych do wszystkich spiżarek, garderoby, łazienek i innych pomieszczeń tzw "brudnych". A koszt jednego komina to około 6-7 tys. :) Rekuperacja szybko się zwróci.
Obecnie nawet jeśli dom nie jest energooszczędny i jest ocieplony powiedzmy 10 cm wełny mineralnej, to w domu i tak będzie sporo wilgoci. A tak, z rekuperacją nie mamy już tego problemu :) polecam każdemu, sąsiadowi, bratu, przyjacielowi :)

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   Dar-Bud SIPs Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 82
  • Rejestracja 18-kwiecień 10

Napisano 29 lipiec 2010 - 20:08

Przepraszam że się wtrącę, ale wydaje mi się że trzeba bardziej sprecyzować ten wątek.
A mianowicie pojęcie domu energooszczędnego, sami przyznacie że jest dość szerokie i można podpiąć dość duży zakres budownictwa.

Teoretycznie domami energooszczędnymi nazywa się wszystkie domy zużywające mniejszą ilość energii niż jest przewidziane w rządowych warunkach budowlanych.
Rozróżniamy również domy nisko energetyczne (często kojarzone jako energooszczędne), domy pasywne i domy autonomiczne, te ostatnie wykluczają jakąkolwiek dostawę energii wody czy paliwa z źródeł zewnętrznych.

Mniemam że rozmawiają Państwo o domu pasywnym a w tym przypadku rzeczywiście projekt podany powyżej raczej się nie nadaję, jest dość rozłożysty a główną cechą domów pasywnych jest niski stosunek powierzchni całkowitej do przegród zewnętrznych, aj i również ułożenie względem stron świata i wiele innych czynników które pozwolą na wyeliminowanie ogrzewania w domu.

pozdrawiam
Jeśli zastanawiasz się jak wybudować dom energooszczędny?
Sprawdź SIPs - ta technologia przewyższa najśmielsze oczekiwania, i pozwoli wybudować dom pasywny.

#8 Użytkownik nie jest zalogowany   Kelebrian Ikona

• Member
  • PipPip
  • Grupa Members
  • Postów 13

Napisano 03 sierpień 2010 - 08:18

Wyświetl postUżytkownik Dar-Bud SIPs dnia 29 lipiec 2010 - 20:08 napisał

Przepraszam że się wtrącę, ale wydaje mi się że trzeba bardziej sprecyzować ten wątek.
A mianowicie pojęcie domu energooszczędnego, sami przyznacie że jest dość szerokie i można podpiąć dość duży zakres budownictwa.

Teoretycznie domami energooszczędnymi nazywa się wszystkie domy zużywające mniejszą ilość energii niż jest przewidziane w rządowych warunkach budowlanych.
Rozróżniamy również domy nisko energetyczne (często kojarzone jako energooszczędne), domy pasywne i domy autonomiczne, te ostatnie wykluczają jakąkolwiek dostawę energii wody czy paliwa z źródeł zewnętrznych.

Mniemam że rozmawiają Państwo o domu pasywnym a w tym przypadku rzeczywiście projekt podany powyżej raczej się nie nadaję, jest dość rozłożysty a główną cechą domów pasywnych jest niski stosunek powierzchni całkowitej do przegród zewnętrznych, aj i również ułożenie względem stron świata i wiele innych czynników które pozwolą na wyeliminowanie ogrzewania w domu.

pozdrawiam

Dzięki za wyjaśnienie - ale w ogóle nie poruszaliśmy tutaj tematu domów pasywnych. A z dostosowywaniem domów na bardziej energooszczędne - można, ale w zależności od tego, jaką metodę się wybierze, efekt może być różny, a zawsze - nieprzewidywalny. :)

#9 Użytkownik nie jest zalogowany   Dar-Bud SIPs Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 82
  • Rejestracja 18-kwiecień 10

Napisano 04 sierpień 2010 - 18:07

Wyświetl postUżytkownik Kelebrian dnia 03 sierpień 2010 - 08:18 napisał

Dzięki za wyjaśnienie - ale w ogóle nie poruszaliśmy tutaj tematu domów pasywnych. A z dostosowywaniem domów na bardziej energooszczędne - można, ale w zależności od tego, jaką metodę się wybierze, efekt może być różny, a zawsze - nieprzewidywalny. :)

W takim razie przepraszam, najwidoczniej odniosłem mylne wrażenie po Pana pierwszym poście (tylko ta koza i brak G.W.C. mi nie pasowało).

Cytat

efekt może być różny, a zawsze - nieprzewidywalny. :)

Nie zgodzę się z ostatnim stwierdzeniem- przecież przed zamieszkaniem konieczne są obliczenia do paszportu energetycznego na których podstawie wiemy jakie przybliżone zapotrzebowanie na energię będzie, a architekt musi zrobić stosowne obliczenia cieplno-wilgotnościowe żeby dobrać rodzaj warstw(izolacja+konstrukcje) i ich grubość do założeń przewidzianych przez inwestora. ;)
Jeśli zastanawiasz się jak wybudować dom energooszczędny?
Sprawdź SIPs - ta technologia przewyższa najśmielsze oczekiwania, i pozwoli wybudować dom pasywny.

#10 Użytkownik nie jest zalogowany   Kelebrian Ikona

• Member
  • PipPip
  • Grupa Members
  • Postów 13

Napisano 05 sierpień 2010 - 08:11

Wyświetl postUżytkownik Dar-Bud SIPs dnia 04 sierpień 2010 - 18:07 napisał

W takim razie przepraszam, najwidoczniej odniosłem mylne wrażenie po Pana pierwszym poście (tylko ta koza i brak G.W.C. mi nie pasowało).

Nie zgodzę się z ostatnim stwierdzeniem- przecież przed zamieszkaniem konieczne są obliczenia do paszportu energetycznego na których podstawie wiemy jakie przybliżone zapotrzebowanie na energię będzie, a architekt musi zrobić stosowne obliczenia cieplno-wilgotnościowe żeby dobrać rodzaj warstw(izolacja+konstrukcje) i ich grubość do założeń przewidzianych przez inwestora. ;)

Przed zamieszkaniem - znaczy po wybudowaniu, a wtedy nie ma już możliwości zmiany np: ocieplenia fundamentów itp. Jest, że tak powiem - po ptakach. Poznajemy wtedy wynik, ale nie mamy na niego wpływu - dlatego nieprzewidywalny. Idealnie byłoby, gdyby po wprowadzeniu zmian na projekt(znaczy "ulepszaniu") architekt przeliczył jeszcze raz zapotrzebowanie na energię, ale zanim jeszcze budynek będzie realizowany. Tylko kto za to zapłaci...
Choć wiem, że niektóre firmy mają swoje projekty przeliczone w programie do certyfikowania i wtedy łatwo sprawdzić, jak zmieni się wynik po wprowadzeniu zmian, np: ściany z murowanej na drewnianą :) albo dodaniu rekuperacji.

#11 Użytkownik nie jest zalogowany   Katarzyna S. Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 117
  • Rejestracja 20-październik 10

Napisano 04 listopad 2010 - 23:14

Wyświetl postUżytkownik Kelebrian dnia 05 sierpień 2010 - 08:11 napisał

Idealnie byłoby, gdyby po wprowadzeniu zmian na projekt(znaczy "ulepszaniu") architekt przeliczył jeszcze raz zapotrzebowanie na energię, ale zanim jeszcze budynek będzie realizowany. Tylko kto za to zapłaci...
Choć wiem, że niektóre firmy mają swoje projekty przeliczone w programie do certyfikowania i wtedy łatwo sprawdzić, jak zmieni się wynik po wprowadzeniu zmian, np: ściany z murowanej na drewnianą :) albo dodaniu rekuperacji.

Mam podobne zdanie. Najlepiej byłoby, gdyby inwestor wraz z architektem, który jest biegły w obsłudze programu do certyfikacji energetycznej, w trakcie wybierania projektu, przeanalizowali kilka wersji rozwiązań systemowych dla budynku. W przypadku, gdy inwestor chciałby "zobaczyć", jakie wymierne korzyści charakteryzują dane rozwiązanie (grubsza izolacja termiczna, panele solarne,rolety okienne, ustawienie budynku względem stron świata, rekuperacja, itp.), od razu miałby gotowe wyliczenia. Architekt z kolei po takiej konsultacji, na wybranym projekcie naniósłby poprawki.
Służę pomocą e-Rzecznik Knauf Insulation

#12 Użytkownik nie jest zalogowany   Daniel Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 31
  • Rejestracja 31-sierpień 10

Napisano 26 listopad 2010 - 21:00

Każdy ma inne zdanie na temat budowy domu energooszczędnego. Z tego co czytałem ostatnio, to jest to bardzo dobre rozwiązanie. Jeśli ktoś ma większe środki na budowę domu, to czemu nie zainwestować. Inwestycja w przyszłości na pewno się zwróci. Ja rozpoczynam budowę w przyszłym roku z Arkadą i też mi taka myśl przez głowę przeszła, żeby był to dom energooszczędny, ale mam ograniczenia finansowe.

#13 Użytkownik nie jest zalogowany   dawid.r Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 213
  • Rejestracja 22-listopad 10

Napisano 29 grudzień 2010 - 17:26

No właśnie - niestety ograniczenia finansowe ma większość budujących:)

#14 Użytkownik nie jest zalogowany   maciek Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 151
  • Rejestracja 04-kwiecień 10

Napisano 30 grudzień 2010 - 10:25

Wyświetl postUżytkownik Daniel dnia 26 listopad 2010 - 21:00 napisał

Ja rozpoczynam budowę w przyszłym roku z Arkadą

a czemu akurat z nimi czy sie wyrozniaja czyms konkretnym czy tylko nazwa uzyta w sloganie?

#15 Użytkownik nie jest zalogowany   dawid.r Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 213

Napisano 07 styczeń 2011 - 13:08

ja ostatnio słyszałem zdanie, że budowa domu energooszczędnego to jedno, ale więcej zależy od tego jak się ten dom użytkuje. Chodzi mi o to, że ludzie nakręcają się na budowę "cudownych" domów, a najwązniejsze jest to, że tracą energię w głupi sposób, np nie gasząc światła, telewizora, puszczając wodę bez umiaru.

#16 Użytkownik nie jest zalogowany   maciek Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 151
  • Rejestracja 04-kwiecień 10

Napisano 10 styczeń 2011 - 10:43

tu raczej powinno sie spojrzec szerzej, odpowiednie ogrzewanie, odpowiednia oczyszczalnia przydomowych sciekow, wlasne ujecie wody, materialy na budynek i ograniczenie strat ciepla takiego budynku to dla mnie dom energooszczedny.

#17 Użytkownik nie jest zalogowany   dawid.r Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 213

Napisano 26 styczeń 2011 - 23:02

otóż to. To wszystko o czym napisałeś na pewno łączy się z większymi kosztami przy budowaniu domu, ale pradopodobnie szybko się zwróci.

#18 Gość_Michał

• Grupa Guests

Napisano 29 styczeń 2011 - 09:01

Obiekt TK 09

Dom o powierzchni 96 m2

Otrzymałem ofertę budowy do stanu deweloperskiego - obiekt w wersji energooszczędenj posadowiony na termopłcie cena 175700
,00 zł netto

ten sam obiekt do stanu surowego z przykryciem 107520,00 zł

dokładny opis na www.altiff.com.pl

drugi obiekt nad którym się zastanawiam to Z 99

i tutaj koszt budowy do stany surowego z przykryciem to kwota 91840,00 netto / obiekt parterowy z poddaszem powierzchnia zabudowy 82,2 m2 / co państwo myślą o technologii

obiekt posadowiony na płycie fundamenetowej , parter wykony z betony komórkowego Solbet natomiast konstrukcja stropu, ścian kolankowych , ścian szczytowych , dachu to wiązary wygląda to ciekawie pod kątem technologii i ceny

polecają wiązary z drew-inwest
www.drew-inwest.pl

#19 Użytkownik nie jest zalogowany   orzechowe_oczy Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 44
  • Rejestracja 24-styczeń 11

Napisano 29 styczeń 2011 - 12:32

dla mnie ekologia = oszczędność...

Cytat

tu raczej powinno sie spojrzec szerzej, odpowiednie ogrzewanie, odpowiednia oczyszczalnia przydomowych sciekow, wlasne ujecie wody, materialy na budynek i ograniczenie strat ciepla takiego budynku to dla mnie dom energooszczedny.

zgadzam się z tym

#20 Gość_olek

• Grupa Guests

Napisano 02 luty 2011 - 17:41

Wyświetl postUżytkownik orzechowe_oczy dnia 29 styczeń 2011 - 12:32 napisał

dla mnie ekologia = oszczędność...

zgadzam się z tym

najlepiej byłoby zapotrzebowanie na energię dla takiego domu policzyć i odnieść to do ceny jego wykonania - faktem jest, że inwestując na etapie budowy w dobry projekt i odpowiednie wyposażenie, możemy za kilkanaście lat mieć głowę spokojną od trosk o za wysokie rachunki za ciepło.
Co myślicie o tym domu:
http://www.projektos...pl/p-69859.html

Na stronie pracowni podane są też ceny realizacji i ceny ogrzewania przez sezon - łatwo można to sobie przeliczyć

• (8 strony)
  • +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ostatnia »

Szybka odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych