Forum budowlane, projekty domów - Projektoskop.pl: Architektura energooszczędna - Forum budowlane, projekty domów - Projektoskop.pl

Skocz do zawartości

• (2 strony)
  • +
  • 1
  • 2

Architektura energooszczędna Czy to się opłąca?

#1 Gość_KASKA

• Grupa Guests

Napisano 01 luty 2012 - 18:33

Niedawno przeczytlalam ze architektura energooszczedna potrafi ograniczyc zuzycie energi nawet do 15 kWh przy zachowaniu komfortu cieplnego. Jednak budowa takiego domu jest droga i nie wszystkich stać. Co myslicie na ten temat ?

#2 Gość_Lejcas

• Grupa Guests

Napisano 01 luty 2012 - 18:48

Wyświetl postUżytkownik KASKA dnia 01 luty 2012 - 18:33 napisał

Niedawno przeczytlalam ze architektura energooszczedna potrafi ograniczyc zuzycie energi nawet do 15 kWh przy zachowaniu komfortu cieplnego. Jednak budowa takiego domu jest droga i nie wszystkich stać. Co myslicie na ten temat ?

Kluczowe przy budowie domu energooszczędnego są kwestia zastosowania odpowiedniej, bardzo sprawnej izolacji i wydajnego systemu grzewczego no i oczywiscie kotla. Ostatnio popularne jest wykorzystywanie kolektorów słonecznych. Z tego co czylałem Bank Ochrony Środowiska wspiera takie przesięwzięcia i kredyty są jakoś dotowane, że oprocentowanie jest niewielkie. Tutaj dużo pisze na ten temat http://www.odnawialn...czy-to-si-opaca możesz sobie poczytać.

#3 Użytkownik nie jest zalogowany   tobiaszmarki Ikona

• Member
  • PipPip
  • Grupa Newbie
  • Postów 20
  • Rejestracja 25-styczeń 12

Napisano 15 luty 2012 - 11:16

dom zwykły czy energooszczędny to coraz częstsze pytanie wśród osób które planują budowę domu. Dom energooszczędny nie zużywa lub w małej ilosci wykorzystuje surowce naturalne nieodnawialne, co jest korzystne dla nas i srodowiska :) Zmniejszają sie koszty utrzymania domu. Minusem jest to ze budowa takiego domu jest droższa ale mozemy pocieszać sie tym, ze koszty budowy zwrócą sie nam po jakims czasie uzytkowania domu :)
pozdrawiam :)

#4 Użytkownik nie jest zalogowany   cysia.mazyr Ikona

• Newbie
  • Pip
  • Grupa Members
  • Postów 3
  • Rejestracja 27-luty 12

Napisano 27 luty 2012 - 21:22

witam, planuje budowe AMANDY wg projektu mg projekt, wybierałam projetk m.in pod kątem enegooszczedności, fakt ze najistotnijsze sa materiały, jesli chodzi o koszty - to wiadomo, że wybor odpowiednich materiaów kosztuje, ale w końcu dom jest na lata, więc koszty się zwracają, generalnie polecam się zastanowić nad takim rozwiązaniem:)

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   Dar-Bud SIPs Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 82
  • Rejestracja 18-kwiecień 10

Napisano 10 marzec 2012 - 11:56

Wyświetl postUżytkownik cysia.mazyr dnia 27 luty 2012 - 21:22 napisał

witam, planuje budowe AMANDY wg projektu mg projekt, wybierałam projetk m.in pod kątem enegooszczedności, fakt ze najistotnijsze sa materiały, jesli chodzi o koszty - to wiadomo, że wybor odpowiednich materiaów kosztuje, ale w końcu dom jest na lata, więc koszty się zwracają, generalnie polecam się zastanowić nad takim rozwiązaniem:)

W 100% sie zgadzam z Panią co do zwrotu kosztów po latach.
Lecz nie wszystkie materiały do budowy domów energooszczednych mają "cene zaporową"
W niektórych przypadkach uzyskanie U=0,08 dla ściany i dachu nie jest droższe niź 210zł za m2 przegrody.

pozdrawiam
Jeśli zastanawiasz się jak wybudować dom energooszczędny?
Sprawdź SIPs - ta technologia przewyższa najśmielsze oczekiwania, i pozwoli wybudować dom pasywny.

#6 Gość_Przemysław

• Grupa Guests

Napisano 18 maj 2012 - 12:52

Wszystko zależy do firmy, która zajmuje się budową domu energooszczędnego. Jeżeli nie przyłożą się do wykonania ścian to będą duże straty ciepła. Warto zwrócić uwagę na takie rozwiązania jak rekuperator czy pompa ciepła, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii. Wiem, że takie rozwiązanie ma ArtHauss, więcej szczegółów na pewno znajdziesz na ich stronie www.arthauss.pl

#7 Gość_Magdalena

• Grupa Guests

Napisano 19 maj 2012 - 20:08

Wyświetl postUżytkownik Przemysław dnia 18 maj 2012 - 12:52 napisał

Wszystko zależy do firmy, która zajmuje się budową domu energooszczędnego. Jeżeli nie przyłożą się do wykonania ścian to będą duże straty ciepła. Warto zwrócić uwagę na takie rozwiązania jak rekuperator czy pompa ciepła, które pozwalają zmniejszyć zużycie energii. Wiem, że takie rozwiązanie ma ArtHauss, więcej szczegółów na pewno znajdziesz na ich stronie www.arthauss.pl

Tej firmy akurat nie znam, nie słyszałam o niej nic. U mnie zajął się tym Makroterm. wachałam się trochę czy zainwestować w kolektory w moim domu, ale pracownik odpowiedział na wszystkie moje pytania, rozwiał wątpliwości. Teraz nie żałuje, wiem, że to był dobry wybór

#8 Użytkownik nie jest zalogowany   Katarzyna S. Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 117
  • Rejestracja 20-październik 10

Napisano 25 lipiec 2012 - 10:32

Domy energooszczędne zużywają mniej energii niż tradycyjne. Energia zużywana jest na ogrzewanie, przygotowanie cwu, eksploatacje wentylacji,itp. Chcąc zaoszczędzić energię oraz chronić środowisko - co jest tu jednym z głównych aspektów warto zwrócić uwagę na materiały budowlane produkowane zgodnie z ideami zrównoważonego rozwoju. Jednym z takich materiałów jest wełna mineralna produkowana w technologii ECOSE. Więcej do poczytania na stronach producenta. Jak zwrócił uwagę jeden z Przedmówców - nie wystarczy zastosować energooszczędne materiały, należy także je zamontować zgodnie ze sztuką budowlaną, aby spełniały założone funkcje. W przypadku ocieplenia ważną kwestią jest montaż bez zbędnych mostków termicznych.
Służę pomocą e-Rzecznik Knauf Insulation

#9 Użytkownik nie jest zalogowany   dami Ikona

• Member
  • PipPip
  • Grupa Members
  • Postów 5
  • Rejestracja 17-wrzesień 12

Napisano 17 wrzesień 2012 - 12:43

Domy które zużywają poniżej 15kWh to domy pasywne i budowa ich w polsce powiedzmy jest średnio opłacalna, ale dla maniaków energooszczędności - dlaczego nie. Domy energooszczędne już lepiej budowa zwiększa koszty średnio o 10-12% co również nie jest mało, ale już do przełknięcia biorąc szczególnie pod uwagę czas zwrotu około 5-6lat. Wszystko jednak zalezy od inwestora - można jeżdzić maluchem, polonezem czy też mercedesem - i tak tez klasują się koszta budowy. Dużo fajnych i przydatnych informacji znalazłem na stronie projektów domów energooszczędnych - w zakładce Bank Wiedzy ciekawe informacje.

#10 Użytkownik nie jest zalogowany   zdzisiu Ikona

• Member
  • PipPip
  • Grupa Members
  • Postów 17
  • Rejestracja 10-wrzesień 12

Napisano 18 wrzesień 2012 - 09:48

Zgadzam się z Tobą, tylko, że w naszym kraju to każdy chciałby mieć jak najtaniej wybudowany dom. Wiadomo, że taka inwestycja się stosunkowo szybko zwróci, jednak podejścia ludzi nie zmienimy. Na pewno wpływ też na to ma nie wiedza wśród konsumentów. Bo ile osób wie co to znaczy dom pasywny czy energooszczędny.

#11 Użytkownik nie jest zalogowany   elmo Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 155
  • Rejestracja 26-marzec 14

Napisano 31 lipiec 2014 - 12:01

Pisałam na ten temat pracę inżynierską. Po moich skrupulatnych obliczeniach wyszło, że przy zastosowaniu odnawialnych źródeł energii można ograniczyć koszta ogrzewania o prawie połowę. Więc, myślę, że warto. Zwłaszcza, że pojawia się coraz więcej projektów energoosczędnych- chociażby tutaj: http://www.dominanta...energooszczedne

#12 Użytkownik nie jest zalogowany   MufkaInstalacje Ikona

• Member
  • PipPip
  • Grupa Members
  • Postów 19
  • Rejestracja 03-sierpień 14

Napisano 03 sierpień 2014 - 11:57

Niestety nie jest możliwe aby jak najtaniej wybudować dom oszczędzając przy tym na materiałach czy technologiach- potem szybko tego żałujemy i lepiej jest zainwestować w materiały dobrej jakości,na lata.
www.Mufka-Instalacje.pl

#13 Użytkownik nie jest zalogowany   michaal80 Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 107
  • Rejestracja 21-marzec 14

Napisano 01 październik 2014 - 09:47

Właśnie tak jest w przypadku domów energooszczędnych - inwestując w lepsze materiały, dajemy sobie gwarancję jakości oraz zwrot kosztów poprzez mniejsze koszty związane z użyciem energii. Ostatnio sam zainteresowałem się tematem, dużo ciekawych informacji znalazłem na http://domy.procyon.com.pl/ warto się zapoznać, jeśli ktoś faktycznie planuje taką budowę.

#14 Użytkownik nie jest zalogowany   opania Ikona

• Member
  • PipPip
  • Grupa Members
  • Postów 23
  • Rejestracja 16-wrzesień 14

Napisano 14 październik 2014 - 11:57

Taki dom energooszczędny musi być odpowiednio zaprojektowany, być względnie zwartą bryłą, no i wiele osób wskazuje na to, że trudno uzyskać dobre wyniki utrzymania ciepła nie wpędzając się w problemy z wentylacją (chociaż tutaj pomagają rekuperatory). Dobrym rozwiązaniem jest też montaż pompy ciepła, która wykorzystuje tylko w niewielkim stopniu energię elektryczną, a większość ciepła uzyskiwana jest z zewnąrz (z powietrza,gleby lub wody). Więcej o pompach ciepła można dowiedzieć się na stronie http://www.sunday-ogrzewanie.pl

#15 Użytkownik nie jest zalogowany   maxx Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 230
  • Rejestracja 03-wrzesień 14

Napisano 15 październik 2014 - 15:55

@zdzisiu - własnie niestety najgorsze jest tutaj podejście ludzi, którzy planują na dziś, a nie na jutro i myślą o tym ile wydadzą teraz na pompę ciepła, a nie ile i w jakim czasie na tym zaoszczędzą. a wystarczy to sobie odpowiednio policzyć, żeby wiedzieć iż taka inwestycja zwraca się w przeciągu 5 lat. dodatkowo wydatek można zmniejszyć starając się o dofinansowanie. np tutaj - http://vikersonn.pl/dotacja

#16 Użytkownik nie jest zalogowany   Timir44 Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 578
  • Rejestracja 08-sierpień 13

Napisano 24 kwiecień 2017 - 17:45

Wiecie jak jeszcze można zaoszczędzić na energii? Warto zastanowić się nad odpowiednim dostawcą prądu.Warto w tej sprawie wejść na http://rafik-pol.pl/...dostawcy-pradu/ , można znaleźć ciekawe porady na co zwrócić uwagę :)

#17 Użytkownik nie jest zalogowany   rebecka Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 104
  • Rejestracja 09-sierpień 13

Napisano 07 lipiec 2017 - 14:54

Obecnie jest mnóstwo innowacyjnych rozwiązań dla domu i fajnie jest korzystać z dóbr jakie niesie za sobą najnowsza technologia. Ja np. ogrzewam dom gazem i myślę, że to fajna i najtańsza alternatywa. Mieszkając w Łodzi korzystam z Centrum Gaz i jest niezawodny.

#18 Użytkownik nie jest zalogowany   maxx Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 230

Napisano 13 lipiec 2017 - 10:39

niepowiedziałbym, żeby gaz to był jakiś innowacyjny sposób ogrzewania. znany jest od dość dawna. dziś stawia się na odnawialne źródła energii, a innowacją można nazwać czerpanie energii cieplnej z gruntu chociażby

#19 Użytkownik nie jest zalogowany   giuna Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 71
  • Rejestracja 21-lipiec 13

Napisano 19 lipiec 2017 - 23:43

Tak, teraz raczej w nowym budownictwie stawia się na czerpanie energii z źródeł odnawialnych jak woda, wiatr czy słońce. To dopiero ma wymierny wpływ na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych. Stawia się też na porządną izolację budynku, ważne by nagromadzone ciepło utrzymało się wewnątrz i nie przenikało przez mury. Coraz częściej stawia się na materiały bazujące na włóknie węglowym, jak chociażby system Carbon od Caparola. Z tego co słyszałam, jest on jednym z lepszych rozwiązań stanowiących izolację budynków, jednocześnie wysoce przepuszczalny dla pary wodnej, dzięki czemu mury "oddychają" i nie ma mowy o jakichkolwiek problemach z wilgocią (pomimo naprawdę mocnej izolacji)

#20 Użytkownik nie jest zalogowany   maxx Ikona

• Advanced Member
  • PipPipPip
  • Grupa Members
  • Postów 230

Napisano 21 lipiec 2017 - 15:51

izolacja cieplna jest niejako wymuszana poprzez odpowiednie ustawy - i dobrze, wtedy mniej go ucieka, jest oszczędniej i ekologiczniej

• (2 strony)
  • +
  • 1
  • 2

Szybka odpowiedź

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych