Forum budowlane, projekty domów - Projektoskop.pl: Na co zwrócić uwagę przy zakupie styropianu? - Forum budowlane, projekty domów - Projektoskop.pl

Skocz do zawartości

Strona 1 z 1

Na co zwrócić uwagę przy zakupie styropianu?

#1 Gość_Łukasz

 • Grupa Guests

Napisano 21 sierpień 2011 - 10:29

Jest bardzo dużo rodzajów styropianu. Jaki wybrać, żeby spełniał swoją funkcję i żeby nie przepłacić? Na jakie parametry i cechy należy zwrócić uwagę, aby wybór był optymalny? Ten tekst ma Państwu pomóc w wyborze - przecież wystarczy poznać kilka podstawowych reguł. Zapraszam do lektury. Bardzo ważnym wskaźnikiem informującym o izolacyjności jest współczynnik przewodzenia ciepła, oznaczany literą λ (lambda). Im niższa jest wartość tego współczynnika, tym dany materiał ma lepszą izolacyjność. To znaczy, że możemy przy mniejszej grubości uzyskać lepsze parametry. Nie wystarczy kierować się tylko grubością styropianu. Styropian o grubości 15 cm i współczynniku lambda 0,042 ma mniejszą izolacyjność niż styropian o grubości 12 cm i współczynniku lambda 0,032. Obecnie na rynku są dostępne styropiany, których λ kształtuje się w granicach 0,031 - 0,042 (W/mK). Aby dokonać odpowiedniego zakupu, należy zwrócić uwagę na rodzaj produktu i jego zastosowanie:
Styropian ściana EPS 042 - izolacja termiczna ścian, docieplenie stropów między legarami, murów szczelinowych, ścian szkieletowych i działowych, ocieplenie poddaszy.
Styropian fasada EPS 040 - izolacja termiczna ścian, docieplenie stropów między legarami, murów szczelinowych, ścian szkieletowych i działowych, ocieplenie poddaszy.
Styropian dach - podłoga EPS 038 - izolacja termiczna posadzek, dachów płaskich, stropów, stropodachów.
Styropian hydro EPS 035 Fundament Dach - miejsca narażone na bezpośredni kontakt z wodą oraz tam gdzie wymagana jest duża odporność mechaniczna.
Styropian parking EPS 035 - izolacja termiczna miejsc o dużych obciążeniach mechanicznych (parkingi).
Styropian lambda EPS 031 Fasada - izolacja termiczna ścian, balkonów, ościeży drzwiowych i okiennych.
Nie należy stosować styropianu twardego (dach-podłoga, parking) na fasadę. Pod wpływem warunków atmosferycznych docieplenie pracuje i twardy styropian, który ma mniejszą elastyczność może pękać.
Warto również sprawdzić wizualnie jakość styropianu - czy płyty są prosto przycięte i elastyczne, czy granulki styropianu nie wypadają i nie kruszą się. Brak tych cech może bardzo utrudnić montaż styropianu na budynku. Dodatkowo należy zwrócić uwagę, czy paczki styropianu są odpowiednio oznakowane. Opis musi zawierać dane producenta, adres zakładu produkcyjnego, opis rodzaju styropianu i znak CE. Jest wielu tzw. „garażowych" producentów, których produkty nie spełniają podstawowych wymogów jakościowych.
Cena styropianu jest uzależniona od rodzaju (lambdy, twardości, producenta, zamawianej ilości oraz kosztu transportu). Cenę styropianu podaje się w metrach sześciennych. Wpływ na cenę ma również frez. Styropian frezowany (na tzw. zakładkę) jest droższy od niefrezowanego (gładkiego) o około 5zł na m3.
Przykładowe wyliczenie m3 styropianu:
Jeżeli chcemy kupić 180 m2 styropianu o grubości 12 cm to potrzebujemy 21,6m3:
180x0,12=21,6 m3
Przy zakupie mogą okazać się przydatne informacje o tym jak kształtują się ceny styropianu w skali roku.
Poniżej przedstawiam porównanie cen styropianu z 2011 roku do 2010 na podstawie danych ze składów budowlanych współpracujących z serwisem mam-sklad.pl.
Od stycznia do kwietnia br. styropian był droższy niż w 2010. W maju ceny się zrównały. W czerwcu i lipcu br. ceny styropianu były niższe niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.

#2 Gość_zeus

 • Grupa Guests

Napisano 23 sierpień 2011 - 12:58

Przy wyborze proponuję zacząć od zorientowania się czy dany producent ma wszelkie certyfikaty (ITB), rekomendacje. czy jest to znana marka - lider, której zależy na opinii i nie chce po prostu klienta nabić czy marka o której nikt nigdy nie słyszał i jest jej wszystko jedno co sprzedaje. Oczywiście ważny jest rodzaj itd. ale moim zdaniem najważniejszy jest odpowiedni wybór marki. w końcu to inwestycja na lata , ma nam zmniejszyć rachunki za ogrzewanie i sprawić, że w domu będzie ciepło. Jeśli chodzi o wskaźniki to oczywiście bardzo dobrze wiedzieć o co chodzi, tylko warto się zastanowić jaką mamy pewność, że to co jest w na etykiecie = temu co mamy w środku? skąd mamy wiedzieć, że nie ma tak wypełniaczy? Pare lat temu mój brat pożałował pochopnej decyzji i bezgranicznej wiary w producentów. Dlatego jeszcze raz powtarzam nie dajcie się oszukać, sprawdzajcie, opinie, rekomendacje, certyfikaty i korzystajacie z usług znanych producentów.

#3 Gość_anexis

 • Grupa Guests

Napisano 31 sierpień 2011 - 14:19

docieplałem dwa domy rodzinny i na działce, pierwszy niestety był rodzinny, kupiłem styropian z tych tzw.tańszych od mało znanego producneta, przy ociepalniu były problemy z montażem, mam wrażenie, że nie mam optymalnych oszczędności, a i w jednym z miejsc elewacja pęka a tynk ię kruszy ( nie twierdzę, że to wina styropianu, ale fakt jest faktem). W domku "Ignacówce" na działce kupiłem markowy styropian w kropki z tzw wyższej półki , posiadał dodatkowo rekomendacje zdaje się Instytutu Techniki Budowlanej, płyty były równe, montaż przebiegał bezproblemowo , elewacja jest jak się patrzy, ......latem i zimą mam tam idelaną temeraturę pomieszceń, kominek używany jest dla poprawy klimatu , zwyczajne CO nawet w surową zimę w zupełności wystarcza. a Koszty ogrzewania zmniejszyły się znacząco:)

#4 Gość_ryszard

 • Grupa Guests

Napisano 04 październik 2011 - 12:56

zgadzam się z radami poprzedników, markowy styropian, rekomendacje to wszystko składa się na dobrej jakości produkt. ja kilka lat temu ocieplałem dom styropianem od krakowskiego producenta Termo Organiki i mogę stwierdzić, że to bardzo dobry, jakościowo materiał, łatwo się układa i producent godny zaufania

#5 Użytkownik nie jest zalogowany   e-nobi Ikona

 • Member
 • PipPip
 • Grupa Members
 • Postów 13
 • Rejestracja 06-wrzesień 11
 • MiejscowośćKoło

Napisano 18 październik 2011 - 12:40

Tak oczywiście marka jest ważna, ale nie najważniejsza. Zwracajmy uwagę na parametry techniczne styropianu. To, że Panu popękała elewacja to nie wina styropianu tylko wykonawstwa. Nie wiem czy robił Pan elewacje sam czy miał Pan zatrudnioną jakąś firmę budowlaną. Styropian w kropki to tylko element marketingowy mający na celu łatwą identyfikację producenta z produktem. Musimy wziąć pod uwagę, że w styropianie znana marka to często sposób sprzedaży tej samej jakości produktów w wyższych cenach. Osobiście nie wiem jak użytkownik nie związany z budownictwem jest wstanie ocenić jakość elewacji. Jeżeli chodzi o jej izolacyjność cieplną to jest to zależne od wielu elementów również takich jak z jakich materiałów jest dom wykonany i czy wykonany jest zgodnie z techniką budowlaną.
Aha dodam jeszcze, że nie ma czegoś takiego jak rekomendacja Instytutu Techniki Budowlanej. Jest np. aprobata. ITB wydaje różne dokumenty dotyczące materiałów budowlanych ale nie rekomendacje.
Jeżeli chcą Państwo rzeczywiście elewację pewną popartą badaniami to należy zainwestować w system. Na elewacje systemową składają się grunty, kleje, siatka, kołki i styropian. Do tego wykończenie np. tynk tego samego producenta. Takie systemy posiada np. firma Baumit, której produktami od lat handlujemy.

#6 Gość_anka

 • Grupa Guests

Napisano 12 styczeń 2012 - 14:52

Odsyłam do źródła : http://www.itb.pl/ap...czne-itb-rt-itb Instytut Techniki Budowlanej wydaje zarówno aprobaty jak i rekomendacje.

Zanim zaczniesz krytykować innych, sprawdź informacje które posiadasz.
pozdrawiam

#7 Użytkownik nie jest zalogowany   Jaroff Ikona

 • Advanced Member
 • PipPipPip
 • Grupa Members
 • Postów 32
 • Rejestracja 22-czerwiec 11

Napisano 20 styczeń 2012 - 10:00

proszę o pomoc!widziałem ostatnio jakąs nowość styropianiu izolującego i słyszałem, że jest szał na nią na zachodzie, jednak u nas to nadal drogo wychodzi, chciałem dowidzieć się czegoś więcej, ale zapomniałem jak się nazywa, wie może ktoś? Dzięki

#8 Gość_ireneusz

 • Grupa Guests

Napisano 24 styczeń 2012 - 13:44

Wyświetl postUżytkownik Jaroff dnia 20 styczeń 2012 - 10:00 napisał

proszę o pomoc!widziałem ostatnio jakąs nowość styropianiu izolującego i słyszałem, że jest szał na nią na zachodzie, jednak u nas to nadal drogo wychodzi, chciałem dowidzieć się czegoś więcej, ale zapomniałem jak się nazywa, wie może ktoś? Dzięki


#9 Gość_sebastian

 • Grupa Guests

Napisano 24 styczeń 2012 - 13:47

Jeśli chodzi o nowość to słyszałem o pomarańczowym styropianie Termo Organiki który ma filtr UV chroniący styropian oraz klej lepiej do niego przylega. całość wymyslili polscy naukowcy

#10 Gość_rafK

 • Grupa Guests

Napisano 02 kwiecień 2012 - 20:11

no proszę jednak Polak potrafi! tutaj więcej info na temat pomarańczowego styropianu:

http://www.muratorpl...nnym_71088.html

#11 Użytkownik nie jest zalogowany   Daria Ikona

 • Member
 • PipPip
 • Grupa Members
 • Postów 7
 • Rejestracja 11-luty 13

Napisano 13 luty 2013 - 10:44

Ja na styropianie nie znam się, ale moge polecić ciekawe wykończenia elewacji domku
http://www.sztukater...l/strona-glowna Gotowe elemety wykończeniowe mogą mam w znaczej mierze uprościć ocieplanie budunku. Tylko trzeba uwarzać, aby nie przesadzić z ozdobnikami.

#12 Użytkownik nie jest zalogowany   Timir44 Ikona

 • Advanced Member
 • PipPipPip
 • Grupa Members
 • Postów 584
 • Rejestracja 08-sierpień 13

Napisano 17 sierpień 2016 - 14:58

Chyba głównie na ich właściwości. Jeśli chcecie, to możecie sprawdzić ofertę tego producenta - Styropmin.pl. Jest to polski producent, a oferowane przez nich materiały moim zdaniem mają bardzo dobrą jakość.

#13 Użytkownik nie jest zalogowany   karolinka78 Ikona

 • Advanced Member
 • PipPipPip
 • Grupa Members
 • Postów 177
 • Rejestracja 17-marzec 13

Napisano 16 listopad 2016 - 22:39

Astex Puczyńscy mają świetny styropian. Kupowaliśmy taki, bo nam poleciła go firma, która nam ocieplała dom. Jakość jest świetna, a cena przystępna. Poza tym, to polski produkt. Tutaj http://www.astex-tyn...plen/styropian/ można dowiedzieć się więcej.

#14 Użytkownik nie jest zalogowany   ferrak Ikona

 • Advanced Member
 • PipPipPip
 • Grupa Members
 • Postów 96
 • Rejestracja 15-lipiec 13

Napisano 11 lipiec 2017 - 21:37

a co lepiej wybrać, styropian czy wełnę?

#15 Użytkownik nie jest zalogowany   giuna Ikona

 • Advanced Member
 • PipPipPip
 • Grupa Members
 • Postów 74
 • Rejestracja 21-lipiec 13

Napisano 12 lipiec 2017 - 20:17

Najlepiej o tych sprawach pogadać z fachowcami. Oni się na tym najlepiej znają, oceniają dobór materiałów po samym budynku czy tego co jest wokół. Nam doradzili wziąć wełnę, my oczywiście na to przystaliśmy, bo to wszystko w ramach systemu docieplenia Carbon od Caparola, a z tego co wiadomo to jeden z najlepszych producentów od ociepleń. Wszyscy mówią, że jak chcesz mieć wysoką jakość to bierz Caparol

#16 Użytkownik nie jest zalogowany   viko10 Ikona

 • Advanced Member
 • PipPipPip
 • Grupa Members
 • Postów 52
 • Rejestracja 16-luty 14

Napisano 23 lipiec 2017 - 20:54

Wyświetl postUżytkownik ferrak dnia 11 lipiec 2017 - 22:37 napisał

a co lepiej wybrać, styropian czy wełnę?


Styropian jest łatwy w montażu, tani, skuteczny i można stosować go wszędzie. Zajrzyj na styropian.men

#17 Użytkownik nie jest zalogowany   sepia Ikona

 • Advanced Member
 • PipPipPip
 • Grupa Members
 • Postów 232
 • Rejestracja 27-czerwiec 14

Napisano 16 listopad 2017 - 12:43

Na pewno jakość jest ważna, ale przy okazji wybrania jednego czy drugiego materiału, trzeba też zwrócić uwagę na zamocowania, przecież materiał ociepleniowy musi się trzymać. Dobrze poczytać o zamocowaniach dla termoizolacji http://kedu.pl/czym-...ach-i-dlaczego/, żeby potem nie zastanawiać się zbytnio nad tym, o czym jeszcze należy przy tej okazji pamiętać.

Strona 1 z 1


Szybka odpowiedź

  

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych